I en utmanande tid för flygindustrin så väljer Qatar Airways att hålla kvar en tredjedel av sin flotta i luften. I en intervju med Bloomberg tidigare idag, kunde CEO i Qatar Airways, Akbar Al Baker berätta att en tredjedel av deras flyglinjer upprätthålls.
– Vi har ett socialt ansvar och vet att det fortfarande finns många som måste flyga. Detta kan vara turister som behöver komma tillbaka hem, anställda vid ambassader, sjömän och oljearbetare, förklarar Al Baker till Bloomberg.
Omkring 150 flygplan flyger dagligen till 70 destinationer från Doha, som fortsatt är öppen för transitpassagerare. Till skillnad från andra flygbolag i Mellanöstern, som Emirates och Ethiad, väljer Qatar Airways att upprätthålla en stor del av sin verksamhet. Flygbolaget har dessutom tagit tillbaka driften på flertalet av sina Airbus A380, som blev ståendes på marken för fyra dagar sedan.

Qatar Airways Airbus A380 London Heathrow
Foto: Qatar Airways
Dessa är nu tillbaka på flyglinjer som bland annat London, Frankfurt och Paris som alla behöver den största möjliga kapaciteten. Det är fortfarande möjligt att flyga med Qatar från skandinaviska destinationer som Oslo, Köpenhamn och Stockholm.
Flygbolaget har infört stränga hygienåtgärder på flygplatsen och ombord för att säkerställa att resenärer ska känna sig trygga.
Många passagerare är i dessa dagar försiktiga med att planera framtida resor. För att möta denna osäkerheten har Qatar Airways infört extra flexibla regler under namnet «Travel With Confidence». Flygbolaget erbjuder tre olika alternativ, om man har en befintlig bokning eller lägger in en ny, för resor fram till den 30 september. Det är möjligt att ändra datumet för resan utan extra kostnad, avbeställa i utbyte mot en voucher med 10% högre värde än biljettpriset eller få full återbetalning. Läs mer om detaljerna här.
– Flygindustrin upplever mycket svåra tider, och endast de starkaste kommer att överleva, avslutar Al Baker, som tror att många flygbolag inte kommer att överleva pandemin.
Läs mer om vad Qatar Airways gör i den svåra covid19 situationen.
Hemdatorn! Det uttrycket har jag nog inte sett under detta årtusendet. #nostalgi 😉
Det finns många anledningar till att inte boka med arabbolagen – en är att de inte är pålitliga.
De kanske flyger folk, men kör ett fult spel för sin "service".
Vägrar återbetalning och erbjuder bara vouchers eller fri ombokning.
Personlig erfarenhet så blev hela min flygresa avbokad. Trodde att dessa flighter blivit inställda helt enkelt, men så gjorde jag en sökning och fann att man fortfarande säljer biljetter för samma datum och tid som de som Qatar avbokat för mig. Bara det att nu är de två eller tre ggr så dyra. Alltså avbokar de biljetter som bokats när det var billigt och tvingar folk att köpa de nya dyrare biljetterna istället. Fin service
Hittade bland annat en Business för 131.000. Rimligt ju
Och våra Economy som från början kostade oss två ca 13.000 skulle idag ligga på runt 34.000
Det gäller inte BKK. Rutten är irrelevant. Det är sättet man gör det på som är poängen här.
Nu har vi inte åkt än. Men låt säga att man är utomlands och ska hem. Då avbokas plötsligt biljetten och man tvingas köpa en ny för mer än dubbla priset. Vouchern har för många, tydligen dröjt flera veckor dessutom. Så då ska folk behöva betala för sin redan betalda biljett igen.
Att jag väljer den billigare biljetttypen är också irrelevant eftersom de själva bryter mot lagen när de inte erbjuder återbetalning oavsett biljetttyp i det här läget.
Och vad ska jag med en voucher till. Qatar Airways är inte först på min lista av flygbolag efter det här precis. Profitera på folks desperation
Hur menar du när du säger pålitliga? Säkerhet eller punklighet eller service etc, vad syftar du på? Gäller det alla bolagen exempelvis även Royal Air Maroc, Oman Air också?