Efter tio års frånvaro kommer Luxair tillbaka till Sverige med en linje till Stockholm. Den 30 mars 2014 återupptas linjen mellan Arlanda och Luxemburg som kommer trafikeras med fyra avgångar i veckan, på måndagar, onsdagar, fredagar och söndagar.
Flygplanstypen blir en Embraer 145 med plats för 49 passagerare och flygtiden två timmar och 15 minuter.
Från Luxemburg trafikerar Luxair ett 50-tal destinationer i Europa, Nordafrika och Mellanöstern. Luxair använder Miles & More som bonusprogram, samma program som Lufthansa, Austrian och Swiss använder, vilket gör att existerande medlemmar kan tjäna poäng på den nya linjen.
– Det känns verkligen kul att få hälsa Luxair välkomna tillbaka. Luxemburg är en mycket populär destination bland svenskar, och hittills har en stor del av resandet dit fått gå via Köpenhamn, så en direktlinje från Arlanda är efterlängtad, säger Kjell-Åke Westin, flygplatsdirektör Stockholm Arlanda Airport.
Och tidtabellen innebär en förmiddagsflygning från Luxemburg med avgång 10.40 och ankomst till Arlanda kl 12.55. Returflygningen går 14.20 med ankomst till Luxemburg kl 16.35.
På söndagar går flyget en dryg timme senare i båda riktningarna.
Det framgår ännu inte i bokningssystemen vilken terminal som kommer användas på Arlanda. Säkerligen är det inte helt klart än.
Alltid trevligt med nya linjer till ARN. Så även denna. Har aldrig fått tillfälle att besöka detta lilla rike, men kanske får anledning nu med direktlinje. Framgick dock inte från vilken terminal de kommer flyga ifrån. Om jag inte minns helt fel så flög de väl från 2an sist??