Under sommaren 2014 utökar Icelandair på linjerna från Reykjavik till Stockholm och Göteborg och erbjuder samtidigt det mest omfattande flygschemat i bolagets historia. Under perioden maj till september 2014 kommer Icelandair erbjuda totalt 14 flyg per vecka mellan Stockholm och Reykjavik och fyra flyg i veckan mellan Göteborg och Reykjavik.
Från Stockholm tillkommer utöver den sedvanliga eftermiddagsflygningen ett morgonflyg fem dagar i veckan samt ett sent kvällsflyg två dagar i veckan. I motsatt riktning tillkommer ett nattflyg fem dagar i veckan med avgång från Reykjavik klockan 01 och ankomst till Stockholm klockan 06. Två dagar i veckan finns även ett eftermiddagsflyg.
Även till Göteborg går det ett nattflyg fyra dagar i veckan som återvänder från Landvetter till Reykjavik som ett tidigt morgonflyg.
Även i år är Icelandair tillbaka på Landvetter för sommartrafik. Sedan 29 april har de varit igång och flyger med upp till fem flighter i veckan. Uppehåll onsdagar och lördagar. Tisdagar flygs endast under högsommaren.
Ja om man är riktigt strikt i att tolka helgen till att vara herrens vilodag söndag då. Själv hade jag nog åkt ut fredag morgon istället
Sorry kunde lagt till att det är min extensiva tolkning av helg, lite "ledigt" får man allt ta för att maxa en helg även med denna tidtabell. Tre heldagar på plats med två rätt långa flygresor och bara en semester dag bränner man.
Sign Me up for som hot springs!
Menar du att man åker på söndag morgon till Island och komma hem på måndag morgon, sedan jobba direkt?
Fast de passar rätt OK för en maxad weekend resa!
Gud vilka charmiga tider… De kan väl inte passa med några USA-flyg, eller?