Star Alliance/Skyteam routing USA?

Diskussion i 'Flygbiljetter' startad av JohannesE, 14 Augusti 2012.

  1. JohannesE

    JohannesE Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    En liten utmaning till er Matrix mästare här på forumet.

    Jag ska till USA i oktober, behöver vara i LAS mellan 15:e till 18:e sedan funderar jag på att ta ett stopp i NYC mellan den 19:e till den 21:e. Skulle också vara trevligt med ett stopp i NYC även på ditresan, mellan den 12:e-14:e. Kan också tänka mig att flyga hem till ARN den 20:e eller den 22:a istället för den 21:a om det finns fina biljetter att tillgå någon av dessa dagar.

    Har tittat på SAS rean som kom idag, SK903 samt SK904 ARN - EWR går att boka för runt 6-7000 ToR i T-klass. Sedan en direktflight EWR - LAS med UA som hamnar på någonstans kring 2800 SEK ToR i economy.

    Dock är jag beredd att ta fler stopovers i USA både på EWR -> LAS och LAS -> EWR om det kan generera fina *A / Skyteam miles. Jag behöver heller inte tvunget flyga SK903/SK904 flighterna även om det vore att föredra då jag har fin intjäning med mitt EBG och dessutom kan tänka mig att spendera lite poäng på en C uppgradering om inte OT skulle gå igenom.

    Så hjälp mig hitta en fin routing med bra intjäning för denna resa! :)
     
  2. cbroxe

    cbroxe Medlem

    Hej!
    Gå in på denna site:
    Matrix - ITA Software (den kommer att visa price per mile).

    Skriv från:NYC
    Routing:N N N+ / alliance "star-alliance"
    Till:LAS
    Routing:N N N+ / alliance "star-alliance"

    Outbound::2012-10-14 (och kanske en dag efter)
    Return:2012-10-14 (och kanske en dag efter)

    Currency:SEK


    Sen kan du sortera reslutatet på pris/eller price per mile.
     
    1 person likes this.
  3. JohannesE

    JohannesE Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    Fantastiskt, tack så mycket! Byter jag bara ut "star-alliance" mot "skyteam" om jag vill se Delta flighter?
     
  4. cbroxe

    cbroxe Medlem

  5. Gnopps

    Gnopps Medlem

    Ort:
    HEL
    Land:
    Finland Finland
    Precis. Tänk på att inte göra för breda sökningar eftersom ITA har en spärr hur många sekunder den lägger på en sökning.
     
  6. JohannesE

    JohannesE Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    Ja, jag märkte det när jag sökte ARN -> NYC -> LAS med return LAS -> NYC -> ARN. Toktimeout, trist! Är lösningen att söka respektive segment separat? Dvs ARN -> NYC för sig och NYC -> LAS för sig?
     
  7. agehall

    agehall Medlem

    Ort:
    ARN
    Land:
    Sverige Sverige
    Det ska inte vara några problem att söka en så enkel resa. Du måste ha gjort något annat fel.

    Gjorde du en multi-city sökning eller en vanlig RT sökning?
     
  8. JohannesE

    JohannesE Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    Gjorde en multi-city eftersom jag planerar att ta ett par dagar i NYC både på dit och hemvägen. Använde också "Routing:N N N+ / alliance "star-alliance"" på samtliga segmenten.

    Men genom två separata sökningar så har jag hittat en intressant routing med fördelaktigt pris per mile;

    Stockholm (ARN) to Newark (EWR) - Fri, Oct 12
    SAS Stockholm (ARN) to London (LHR) - Fri, Oct 12
    SAS 527 Dep: 3:25PM Arr: 5:00PM 2h 35m Boeing 737 Economy (L)

    Layover in LHR 3h 25m

    Virgin Atlantic London (LHR) to Newark (EWR) - Fri, Oct 12
    Virgin Atlantic 17 Dep: 8:25PM Arr: 11:20PM 7h 55m Airbus A340 Economy (O)


    New York (LGA) to Las Vegas (LAS) - Sun, Oct 14
    United New York (LGA) to Cleveland (CLE) - Sun, Oct 14
    United 1067 Dep: 3:59PM Arr: 5:50PM 1h 51m Boeing 737 Economy (L)
    Layover in CLE 1h 7m

    United Cleveland (CLE) to Chicago (ORD) - Sun, Oct 14
    United 123 Dep: 6:57PM Arr: 7:25PM 1h 28m Boeing 737 Economy (L)
    Layover in ORD 0h 45m

    United Chicago (ORD) to Las Vegas (LAS) - Sun, Oct 14
    United 1566 Dep: 8:10PM Arr: 10:02PM 3h 52m Boeing 737 Economy (L)


    Las Vegas (LAS) to New York (LGA) - Fri, Oct 19
    United Las Vegas (LAS) to Houston (IAH) - Fri, Oct 19
    United 1003 Dep: 12:55AM Arr: 5:40AM 2h 45m Boeing 757 Economy (L)

    Layover in IAH 1h 13m

    United Houston (IAH) to Cleveland (CLE) - Fri, Oct 19
    United 282 Dep: 6:53AM Arr: 10:38AM 2h 45m Airbus A319 Economy (L)

    Layover in CLE 0h 30m

    United Cleveland (CLE) to New York (LGA) - Fri, Oct 19
    United 4765 Dep: 11:08AM Arr: 12:44PM 1h 36m Embraer ERJ-135/145 Economy (L)


    Newark (EWR) to Stockholm (ARN) - Sun, Oct 21
    Virgin Atlantic Newark (EWR) to London (LHR) - Sun, Oct 21
    Virgin Atlantic 2 Dep: 9:20PM Arr: 9:10AM 6h 50m Boeing 747 Economy (O)

    Layover in LHR Mon, Oct 22 4h 40m

    SAS London (LHR) to Stockholm (ARN) - Mon, Oct 22
    SAS 532 Dep: 1:50PM Arr: 5:20PM 2h 30m Boeing 737 Economy (L)

    Det blir ett riktigt varv men det är ju det jag gillar så jag ser inga problem med restiden, bara kul att se lite fler flygplatser :) Men den stora frågan nu är dock hur jag tar reda på hur mycket poäng resan ger? Enligt Matrix så ger den 4967+ 8724 total miles men det är ju en hel del UA och Virgin flighter med här, får jag 100% poängintjäning på dessa till mitt EBG? Sorry för många frågor, förhoppningsvis har jag lärt mig detta snart!
     
    Last edited: 14 Augusti 2012
  9. tourist

    tourist Medlem

    Svaret på den stora frågan finns här: http://www.sas.se/eurobonus/tjana-poang/Flygbolag/

    United klass L ger "min 600", vilket är EuroBonus-språk för att du för varje ben tar avståndet i miles avrundat uppåt till närmaste hundratal, men minst 600.

    Virgin ger inga EuroBonus-poäng.
     
  10. tourist

    tourist Medlem

    Så länge du har bra skor att småspringa i, kan vara utan eventuellt incheckat bagage och är lite allmänt flexibel när det börjar åska i mellanvästern kan det nog bli en trevlig resa... ;)
     

Dela sidan

BusinessClass Logo

Hej och välkommen till BusinessClass!

Prenumerera på vårt gratis nyhetsbrev för att få uppdateringar och nyheter om vad som händer runtom i världen och på BusinessClass.

I'm already subscribed
×
BusinessClass Logo

Välkommen till utskickslistan!

Glöm inte att kontrollera din epost och bekräfta din prenumeration.

BusinessClass Logo

Gå med i BusinessClass-gemenskapen!

Gilla oss på Facebook för att få de senaste nyheterna från BusinessClass direkt i ditt flöde.

Bli medlem och delta i våra diskussioner, ställ frågor och dela med dig av din kunskap och dina erfarenheter.

Bli medlem nu!
×