Söker: Budapest - Prag/Prag - Bukarest/Bukarest - Stockholm (maximering av EuroBonus-poäng)

Diskussion i 'Flygbiljetter' startad av d99mlu, 24 Februari 2014.

  1. d99mlu

    d99mlu Medlem

    Hej hej! Har lurkat här ett tag nu, och det finns verkligen mycket matnyttigt att inhämta.

    Tänkte börja med en eftersökning och se om någon lyckas bättre än jag... har slagit lite fram och tillbaka i ITA, men är verkligen ingen expert och får inte fram något tillräckligt bra i mitt tycke.

    1. Budapest - Prag 30/3
    •Varifrån vill du börja din resa? Budapest
    •Var är din destination? Prag
    •När vill/behöver du resa ut? 30/3
    •När vill/behöver du komma hem? Enkel
    •Hur länge vill du vara borta? -
    •Hur många personer som skall resa? 1
    •I vilken kabinklass? Kvittar, söker flest EuroBonus-poäng per krona
    •Med vilka flygbolag vill du flyga med? Star Alliance
    •Vad är din budget? Max, max 10 000 (men då ska det vara en mycket trevlig produkt)
    •Vad är det viktigaste för dig? 1. Avresa eftermiddag (12-16) 2. Flest EuroBonus-poäng per krona 3. Komma fram samma kväll 4. Pris
    •Vill du stanna annanstans utöver destinationen? Nej (byten så klart okej)

    2. Prag - Bukarest 3/4
    •Varifrån vill du börja din resa? Prag
    •Var är din destination? Bukarest
    •När vill/behöver du resa ut? 3/4
    •När vill/behöver du komma hem? Enkel
    •Hur länge vill du vara borta? -
    •Hur många personer som skall resa? 1
    •I vilken kabinklass? Kvittar, söker flest EuroBonus-poäng per krona
    •Med vilka flygbolag vill du flyga med? Star Alliance
    •Vad är din budget? Max, max 10 000 (men då ska det vara en mycket trevlig produkt)
    •Vad är det viktigaste för dig? 1. Flest EuroBonus-poäng per krona 2. Komma fram samma dag 3. Pris
    •Vill du stanna annanstans utöver destinationen? Nej (byten så klart okej)

    3. Bukarest - Stockholm 6/4
    •Varifrån vill du börja din resa? Bukarest
    •Var är din destination? Stockholm
    •När vill/behöver du resa ut? 6/4
    •När vill/behöver du komma hem? Enkel
    •Hur länge vill du vara borta? -
    •Hur många personer som skall resa? 1
    •I vilken kabinklass? Kvittar, söker flest EuroBonus-poäng per krona
    •Med vilka flygbolag vill du flyga med? Star Alliance
    •Vad är din budget? Max, max 10 000 (men då ska det vara en mycket trevlig produkt)
    •Vad är det viktigaste för dig? 1. Flest EuroBonus-poäng per krona 2. Pris
    •Vill du stanna annanstans utöver destinationen? Nej (byten så klart okej)

    Tackar på förhand!
     
  2. Bringman

    Bringman Medlem

    Ort:
    GOT
    Land:
    Sverige Sverige
    Hej och välkommen! Vad tror du om följande? Uppdelat på två bokningar, BUD-VIE-PRG-VIE-OTP & OTP-WAW-ARN.


    Budapest (BUD) to Prague (PRG) - sön, mar 30
    Austrian Budapest (BUD) to Vienna (VIE) - sön, mar 30
    Austrian 722 Dep: 6:45em Arr: 7:35em 0h 50m De Havilland-Bombardier Dash-8 Business (Z)
    OPERATED BY TYROLEAN AIRWAYS TIROLER LUFTFAHRT GMBH Layover in VIE 0h 25m

    Austrian Vienna (VIE) to Prague (PRG) - sön, mar 30
    Austrian 711 Dep: 8:00em Arr: 8:50em 0h 50m De Havilland-Bombardier Dash-8 Business (Z)
    OPERATED BY TYROLEAN AIRWAYS TIROLER LUFTFAHRT GMBH

    Prague (PRG) to Bucharest (OTP) - tors, apr 3
    Austrian Prague (PRG) to Vienna (VIE) - tors, apr 3
    Austrian 704 Dep: 8:10fm Arr: 9:10fm 1h 0m Fokker 70 Business (Z)
    OPERATED BY TYROLEAN AIRWAYS TIROLER LUFTFAHRT GMBH Layover in VIE 1h 10m

    Austrian Vienna (VIE) to Bucharest (OTP) - tors, apr 3
    Austrian 783 Dep: 10:20fm Arr: 12:55em 1h 35m Airbus A320 Business (Z)
    OPERATED BY TYROLEAN AIRWAYS TIROLER LUFTFAHRT GMBH
    Cost per passenger (including taxes & fees) 6 188,00
    Total cost for 1 passenger 6 188,00

    Bucharest (OTP) to Stockholm (ARN) - sön, apr 6
    LOT - Polish Airlines Bucharest (OTP) to Warsaw (WAW) - sön, apr 6
    LOT - Polish Airlines 642 Dep: 2:50em Arr: 3:35em 1h 45m Embraer RJ-175 Business (Z)
    Layover in WAW 1h 25m

    LOT - Polish Airlines Warsaw (WAW) to Stockholm (ARN) - sön, apr 6
    LOT - Polish Airlines 457 Dep: 5:00em Arr: 6:45em 1h 45m Embraer RJ-175 Business (Z)

    Cost per passenger (including taxes & fees) 4 683,00
    Total cost for 1 passenger 4 683,00
     
    Last edited: 24 Februari 2014
  3. d99mlu

    d99mlu Medlem

    Tack för snabbt svar! Det ser strålande ut, men jag har ett par frågor...

    1. Jag såg också biljetten 30/3 med Austrian, men drog öronen åt mig för det där med "Operated by Tyrolean". Det ställer alltså inte till något med poängintjäningen? Har läst så mycket om code share på forumet och hur det är ett otyg.

    2. Inte säker på att jag förstår hur de första två Austrian-resorna kan bli en och samma biljett... hur bokar jag en sådan, ringer en byrå?
     
  4. agehall

    agehall Medlem

    Ort:
    ARN
    Land:
    Sverige Sverige
    Tyrolean är i princip Austrian. Just i detta fall är det ingen fara.

    Ska du ha allt på en biljett får du nog ringa en resebyrå.
     
  5. d99mlu

    d99mlu Medlem

    Sådär, då var allt bokat och klart. Blev en sistaminutenändring från Bukarest till Belgrad, i övrigt samma bokningsmönster/-bolag. Totalt för hela turnén (om jag har räknat rätt på miles/poäng):

    Stockholm - Berlin: 1678kr i Plus, 3000p (2000+1000) - 1,79p/kr (SAS)

    Berlin - Budapest: 10415kr i D, 2250p ((1100+700)*1,25) - 0,22p/kr (Turkish)

    Budapest - Prag - Belgrad: 6309kr i Z, 1800p (300*4*1,5) - 0,29p/kr (Austrian)

    Belgrad - Stockholm: 5721kr i C, 2400p (600*2*2) - 0,42p/kr (LOT)

    Det kanske är svårt att komma över de siffrorna med andra *A än SAS inom Europa oavsett bokningsklass? Eller hade jag bara otur med sträckningen? Med Turkish måste jag erkänna att jag hade glömt att de bara kör 1,25, fast där gillar jag produkten såpass mycket att det är värt det ändå.
     

Dela sidan

BusinessClass Logo

Hej och välkommen till BusinessClass!

Prenumerera på vårt gratis nyhetsbrev för att få uppdateringar och nyheter om vad som händer runtom i världen och på BusinessClass.

I'm already subscribed
×
BusinessClass Logo

Välkommen till utskickslistan!

Glöm inte att kontrollera din epost och bekräfta din prenumeration.

BusinessClass Logo

Gå med i BusinessClass-gemenskapen!

Gilla oss på Facebook för att få de senaste nyheterna från BusinessClass direkt i ditt flöde.

Bli medlem och delta i våra diskussioner, ställ frågor och dela med dig av din kunskap och dina erfarenheter.

Bli medlem nu!
×