Söker biljett i Business till Boston

Diskussion i 'Flygbiljetter' startad av Jensik, 18 Januari 2016.

  1. Jensik

    Jensik Medlem

    Ort:
    ARN
    Land:
    Sverige Sverige
    Jag ska på globalt möte på firman i mars vecka 11 som varar i ett par dagar.
    Då biljetterna lyckligtvis är dyra i ekonomi runt datumen i mars (billigast som jag hittar på firmans onlineresebyrå kostar 12700 SEK) som jag egentligen borde åka, fick jag OK av chefen att ta ledigt ett par dagar om jag hittar biljetter till ett likvärdigt pris.

    Har sökt lite i ITA Matrix och hittat en del ok priser med *A från OSL med LHgruppen eller Turkish Airlines
    Billigast verkar OW vara med deras nuvarande deal. Föredrar dock att betala någon tusenlapp till för att flyga med *A

    • Varifrån vill du börja din resa? Stockholm eller någon annanstans i Norden/EU beroende om jag kan få ner priset
    • Var är din destination? Boston
    • När vill/behöver du resa ut? Behöver vara i Boston 15/3 under dagen. Kan dock resa tidigare vid bättre pris, tex i helgen
    • När vill/behöver du komma hem? Senast 19/20 mars
    • Hur länge vill du vara borta? Ca en vecka
    • Hur många personer som skall resa? 1
    • I vilken kabinklass? C
    • Med vilka flygbolag vill du flyga med? Helst *A
    • Vad är din budget? (per person) Runt 15000 SEK
    • Vad är det viktigaste för dig? Undvika ekonomi på longhaul
    • Vill du stanna annanstans utöver destinationen? Nej
     
    Jakob Österberg, Agö och Igorius gillar detta.
  2. bnr

    bnr Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    Hittar väl egentligen samma som du hittat, en del alternativ inom budget ex-OSL.
    TK runt 12500 SEK
    Lufthansa runt 13600 SEK
    Lufthansa/LX runt 13600 SEK

    Bör inte vara omöjligt att ta sig till och från OSL inom budget också.
    Vill du ha lite mer konkreta förslag eller? :)
     
  3. Jakob Österberg

    Jakob Österberg Medlem

    Ort:
    GOT
    Land:
    Sverige Sverige
    Finns från Oslo för runt 10 200 kr med British Airways, flera datum, och några kronor mer med Iceland Air
    Edit: tvåa på bollen :)

    Exempel på resa:

    Oslo (OSL) to Boston (BOS) — Sat, Mar 12

    [​IMG]
    Oslo (OSL) to London (LHR) — Sat, Mar 12
    British Airways 761
    Dep: 7:25 am
    Arr: 9:00 am
    2h 35m
    Airbus A320
    Business (J)
    Layover in LHR
    2h 25m
    [​IMG]
    London (LHR) to Boston (BOS) — Sat, Mar 12
    British Airways 213
    Dep: 11:25 am
    Arr: 2:05 pm
    7h 40m
    Boeing 747
    Business (I)
    Boston (BOS) to Oslo (OSL) — Fri, Mar 18

    [​IMG]
    Boston (BOS) to London (LHR) — Fri, Mar 18
    British Airways 212
    Dep: 6:55 pm
    Arr: 5:10 am
    6h 15m
    Boeing 747
    Business (I)
    Layover in LHR
    Sat, Mar 19
    2h 20m
    [​IMG]
    London (LHR) to Oslo (OSL) — Sat, Mar 19
    British Airways 762
    Dep: 7:30 am
    Arr: 10:40 am
    2h 10m
    Airbus A320
    Business (J)

    10 210 kr.



    Oslo (OSL) to Boston (BOS) — Sat, Mar 12

    [​IMG]
    Oslo (OSL) to Munich (MUC) — Sat, Mar 12
    Lufthansa 2453
    Dep: 11:45 am
    Arr: 2:00 pm
    2h 15m
    Airbus A320
    Business (P)
    Layover in MUC
    1h 35m
    [​IMG]
    Munich (MUC) to Boston (BOS) — Sat, Mar 12
    Lufthansa 424
    Dep: 3:35 pm
    Arr: 6:35 pm
    9h 0m
    Airbus A330
    Business (P)
    Boston (BOS) to Oslo (OSL) — Sat, Mar 19

    [​IMG]
    Boston (BOS) to Frankfurt (FRA) — Sat, Mar 19
    Lufthansa 423
    Dep: 5:15 pm
    Arr: 5:20 am
    7h 5m
    Boeing 747
    Business (P)
    Layover in FRA
    Sun, Mar 20
    5h 5m
    [​IMG]
    Frankfurt (FRA) to Oslo (OSL) — Sun, Mar 20
    Lufthansa 860
    Dep: 10:25 am
    Arr: 12:25 pm
    2h 0m
    Airbus A320
    Business (P)

    13 715 kr.
     
    Last edited: 18 Januari 2016
    Cristoffer Cedergren och Jensik gillar detta.
  4. Jensik

    Jensik Medlem

    Ort:
    ARN
    Land:
    Sverige Sverige
    Tackar @bnr ! Jag står själv för resan till OSL, så det behövs inte räknas in inom budget. Allt för att slippa åka ekonomi på longhaul! ;)
    Vad har du hittat för förslag?
     
  5. Jensik

    Jensik Medlem

    Ort:
    ARN
    Land:
    Sverige Sverige
    Tack @Jakob Österberg !
     
    Jakob Österberg gillar detta.
  6. AABack2ARN

    AABack2ARN Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    Nu vet jag inte riktigt hur du letat men jag kollade utresa 14/3 med hemresa 17/3 och fick lägsta pris (i ekonomiklass) till 7000kr (Icelandair), 7500kr (Air Berlin) och en uppsjö bolag under 9000kr (även inom Star Alliance bland annat United). Givetvis inte SAS... :(

    Ungefär samma priser om jag väljer att resa hem den 18/3.

    Jag gillar skarpt klubben "vågra vägra ekonomi" men jag vet inte om Boston är den destination där jag jag skulle börja betala ur egen ficka för att slippa ekonomiklass. Det är i princip den destination i USA som ligger närmast Europa. Lite oavsett var du påbörjar din resa är det max 7-8 timmar på resan dit och 5-6 timmar på resan hem. Boston är dessutom en ganska dyr destination om du skall bo på hotell. Förvisso trevlig stad men dyr enligt mig. Nu kanske du kan bo hos kompisar så då är ju hotellkostnad inget att oroa sig över.

    Betalar du dessutom 12500kr för biljetten lär du hamna i en ekonomiklass som ger dig 100%. De flesta business-alternativ kommer inte ge dig fler poäng.

    Mitt tips: Spara detta trumfkort till en resa där business faktiskt gör en stor skillnad.
     
  7. En fråga så att vi pratar om samma sak i samma valuta.

    Om du har kollat priser på ITA Matrix med avresa från Köpenhamn, visas resultatet i DKK ifall du inte har specificerat valutan.
     
  8. AABack2ARN

    AABack2ARN Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    Kollade priser från Stockholm så det är den gamla hederliga svenska kronan :)
     
  9. bnr

    bnr Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    T.ex. bifogad bild.
    Man kan ändra på utresa upp till +3 dagar från 12MAR och hemresa +1 dag från 18MAR utan att priset ändras.

    Capture.PNG

    capture2.PNG
     
    Jensik gillar detta.
  10. AABack2ARN

    AABack2ARN Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    Det är så klart. Åker man 4 timmar i fel riktning då ger ju även resa till Boston tillräckligt med tid i business för att det skall vara värt att betala extra för komforten ;) Att jag inte tänkte på det :)
     
    Jakob Österberg, jsn, Knucket och 3 andra gillar detta.

Dela sidan

BusinessClass Logo

Hej och välkommen till BusinessClass!

Prenumerera på vårt gratis nyhetsbrev för att få uppdateringar och nyheter om vad som händer runtom i världen och på BusinessClass.

I'm already subscribed
×
BusinessClass Logo

Välkommen till utskickslistan!

Glöm inte att kontrollera din epost och bekräfta din prenumeration.

BusinessClass Logo

Gå med i BusinessClass-gemenskapen!

Gilla oss på Facebook för att få de senaste nyheterna från BusinessClass direkt i ditt flöde.

Bli medlem och delta i våra diskussioner, ställ frågor och dela med dig av din kunskap och dina erfarenheter.

Bli medlem nu!
×