Möjligt att flyga till Las Palmas med Eurobonuspoäng?

Diskussion i 'SAS Group & EuroBonus' startad av Adam, 19 Maj 2012.

  1. Adam

    Adam Medlem

    Hej alla! Jag och familjen ska till LPA i dec, typ 1-15 dec. Nu när Spanair har konkat, kan man flyga dit på Eb-poäng? Vi skulle vilja flyga business class. Vi är 2 vuxna och 1 infant. Någon som har något tips?

    Originaltitel: Eb-poäng til LPA
    Ändrad av: Jacob
    ---
     
  2. kerran1980

    kerran1980 Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    SAS flyger väl LPA en gång per vecka reguljärt från OSL med 737-800 på vintern?
     
  3. MarcusC

    MarcusC Medlem

    Ort:
    Göteborg
    Land:
    Sverige Sverige
    Tror SK "bara" erbjuder economy extra på "leisure" flygen till LPA (brukar vara en eller ett par rader) . Men det är nog ett av få sätt flyga med EuroBonus poäng. Känns som Kanarieöarna inte är något star alliance fäste efter att Spanair förvunnit. Vet inte om TAP&Lufthansa/LX flyger dit med någon flight i veckan.
     
  4. Mattias Edstrom

    Mattias Edstrom Medlem

    Ort:
    Stockholm
    Land:
    Sverige Sverige
    Sedan JK (Spanairs) konkurs har möjligheterna om bra anslutningar till både LPA (Las Palmas) och ACE (Lanzarote) minskat rejält. Då jag söker ARN-LPA får jag som bästa tips upp SK via OSL. Och som också nämnts verkar SK bara köra med Eco och Eco extra. Se nedan från Matrix:

    Dec 3 SK 481 ARN 7:30fm OSL 8:35fm 1h 5m Boeing 737 Economy (T)
    Layover in OSL 0h 40m
    SK 4697 OSL 9:15fm LPA 2:00em 5h 45m Boeing 737 Economy (T)
    Dec 17 SK 4698 LPA 3:00em OSL 9:35em 5h 35m Boeing 737 Economy (L)
    Layover in OSL 9h 55m
    SK 846 OSL 7:30fm ARN 8:30fm 1h 0m Boeing 737 Economy (L)
    3 309,00


    Swiss/Edelweis air kör också på LPA med byte i ZRH, kort transfertid i ZRH på utresan, dock 15 timmars layover på hemresan. Som du även har på SK på returen. När jag kontrollerar SAS E.B hemsida framgår det inget om det går att ta ut bonusbiljetter med Edelweis, detta får du även kontrollera med medlemsservice.
    Se även tidtabell för Swiss/Edelweis air:

    dec 3 LX 4707 ARN 6:20fm ZRH 8:45fm 2h 25m Boeing 737 Business (C)
    Layover in ZRH 0h 45m
    LX 8200 ZRH 9:30fm LPA 1:10em 4h 40m Airbus A320 Business (C)
    dec 17 LX 8201 LPA 2:00em ZRH 7:10em 4h 10m Airbus A320 Business (C)
    Layover in ZRH 11h 40m
    LX 1248 ZRH 6:50fm ARN 9:10fm 2h 20m Airbus A320 Business (C)
    19 108,00
     
  5. Jacob

    Jacob Medlem

    Austrian Airlines flyger även till Las Palmas, ser ut att vara en avgång per vecka på lördagar.
    På utresan finns anslutning från Stockholm, på returresan krävs dock övernattning i Wien.

    Wien-Las Palmas

    OS/NG 9209 VIE 12:50 LPA 17:10 738 0 -----6- 05:20

    Las Palmas-Wien

    OS/NG 9210 LPA 17:55 VIE 23:55 738 0 -----6- 05:00

    Jag har förresten ändrat rubriken på tråden för att göra den tydligare.
     

Dela sidan

BusinessClass Logo

Hej och välkommen till BusinessClass!

Prenumerera på vårt gratis nyhetsbrev för att få uppdateringar och nyheter om vad som händer runtom i världen och på BusinessClass.

I'm already subscribed
×
BusinessClass Logo

Välkommen till utskickslistan!

Glöm inte att kontrollera din epost och bekräfta din prenumeration.

BusinessClass Logo

Gå med i BusinessClass-gemenskapen!

Gilla oss på Facebook för att få de senaste nyheterna från BusinessClass direkt i ditt flöde.

Bli medlem och delta i våra diskussioner, ställ frågor och dela med dig av din kunskap och dina erfarenheter.

Bli medlem nu!
×