Billiga biljetter till Bangkok julen 2011-2012

Diskussion i 'Flygbiljetter' startad av Airbus747, 18 Augusti 2011.

  1. Airbus747

    Airbus747 Medlem

    Hej

    Behöver hjälp att få fram den billigaste biljetten till mina 3 döttrar som är studenter??!!
    Resan bör starta från GOT och till BKK med startdatum +3dgr den 26/12 och hem 16/1 2012.
    Tacksam för all hjälp.
     
  2. 090034208

    090034208 Medlem

    Ort:
    Vaa
    Land:
    Finland Finland
    Hej.

    29.12 - 16.1
    Got-BKK via Bryssel och Abu Dhabi med Brussel airlines och Ethiad Airways för 25905 kr för 3 pers.
    BKK-GOT via Abu Dhabi och Frankfurt med EY och Lufthansa

    Kolla mrjet.se
     
  3. joemume

    joemume Medlem

    Ort:
    UME
    Land:
    Sverige Sverige
    Den här varianten såg ju rätt tilltalande ut också, framförallt för att det bara är ett (1) byte i FRA, priset är lite högre än ovan exempel, men Lufthansa/Thai känns ju som ett rätt fungerande alternativ:

    Gothenburg (GOT) to Bangkok (BKK) - sön, dec 25
    Gothenburg (GOT) to Frankfurt (FRA) - sön, dec 25 SAS 3641 Dep: 1:05em Arr: 2:55em 1h 50m Boeing 737 Coach (K)
    OPERATED BY LUFTHANSA
    Layover in FRA 6h 0m
     
    Frankfurt (FRA) to Bangkok (BKK) - sön, dec 25 Lufthansa 9718
    Dep: 8:55em Arr: 1:05em 10h 10m Boeing 747 Coach (S)
    OPERATED BY THAI AIRWAYS mån, dec 26

    Bangkok (BKK) to Gothenburg (GOT) - sön, jan 15
    Bangkok (BKK) to Frankfurt (FRA) - sön, jan 15 Lufthansa 9719
    Dep: 1:10em Arr: 7:00em 11h 50m Boeing 747 Coach (S)
    OPERATED BY THAI AIRWAYS
    Layover in FRA 2h 55m

    Frankfurt (FRA) to Gothenburg (GOT) - sön, jan 15 SAS 8546
    Dep: 9:55em Arr: 11:35em 1h 40m Airbus A320 Coach (K)
    OPERATED BY LUFTHANSA


    Cost per passenger (including taxes & fees)
    10 116,00
     Total cost for 3 passengers
    30 348,00
     
     
    Last edited: 18 Augusti 2011
  4. Tommy Palomäki

    Tommy Palomäki Medlem

    Land:
    Sverige Sverige
    Hej,
    hittade följande alternativ till dig. Du kan själv kika på också via länken Matrix - ITA Software

    Alternativ 1, avgång 26/12 och hem 16/1

    Gothenburg (GOT) to Bangkok (BKK) - mån, dec 26
    Gothenburg (GOT) to Frankfurt (FRA) - mån, dec 26
    Lufthansa 817 Dep: 2:50em Arr: 4:40em 1h 50m Airbus A320 Coach (S)
    Layover in FRA 4h 15m

    Frankfurt (FRA) to Bangkok (BKK) - mån, dec 26
    Lufthansa 9718 Dep: 8:55em Arr: 1:05em 10h 10m Boeing 747 Coach (S)
    OPERATED BY THAI AIRWAYS tis, dec 27

    Bangkok (BKK) to Gothenburg (GOT) - mån, jan 16
    Bangkok (BKK) to Beijing (PEK) - mån, jan 16
    Air China 980 Dep: 1:05fm Arr: 6:30fm 4h 25m Boeing 777 Coach (V)
    Layover in PEK 7h 25m

    Beijing (PEK) to Stockholm (ARN) - mån, jan 16
    Air China 911 Dep: 1:55em Arr: 4:35em 9h 40m Boeing 777 Coach (V)
    Layover in ARN 3h 55m

    Stockholm (ARN) to Gothenburg (GOT) - mån, jan 16
    SAS 171 Dep: 8:30em Arr: 9:30em 1h 0m MD-80 Coach (U)

    Cost per passenger (including taxes & fees) 9 308,00
    Total cost for 3 passengers 27 924,00


    Alternativ 2, avgång 27/12 och hem 16/1.

    Gothenburg (GOT) to Bangkok (BKK) - tis, dec 27
    Gothenburg (GOT) to Paris (CDG) - tis, dec 27
    Air France 3219 Dep: 6:50fm Arr: 9:00fm 2h 10m Embraer RJ-190 Coach (E)
    OPERATED BY REGIONAL COMPAGNIE AERIENNE EUROPEENNE Layover in CDG 2h 15m

    Paris (CDG) to Guangzhou (CAN) - tis, dec 27
    China Southern 348 Dep: 11:15fm Arr: 5:50fm 11h 35m Airbus A330 Coach (V)
    Layover in CAN ons, dec 28 3h 0m

    Guangzhou (CAN) to Bangkok (BKK) - ons, dec 28
    China Southern 357 Dep: 8:50fm Arr: 10:50fm 3h 0m Airbus A320 Coach (G)


    Bangkok (BKK) to Gothenburg (GOT) - mån, jan 16
    Bangkok (BKK) to Guangzhou (CAN) - mån, jan 16
    China Southern 364 Dep: 7:00em Arr: 10:35em 2h 35m Airbus A320 Coach (G)
    Layover in CAN 1h 20m

    Guangzhou (CAN) to Paris (CDG) - mån, jan 16
    China Southern 347 Dep: 11:55em Arr: 5:45fm 12h 50m Airbus A330 Coach (B)
    Layover in CDG tis, jan 17 4h 10m

    Paris (CDG) to Gothenburg (GOT) - tis, jan 17
    Air France 3220 Dep: 9:55fm Arr: 12:00em 2h 5m Embraer RJ-190 Coach (E)
    OPERATED BY REGIONAL COMPAGNIE AERIENNE EUROPEENNE
    Cost per passenger (including taxes & fees) 7 772,00
    Total cost for 3 passengers 23 316,00
    * All prices shown in SEK
     
  5. Airbus747

    Airbus747 Medlem

    TACK.,

    /Airbus747, make it light
     
  6. Airbus747

    Airbus747 Medlem

    Tommy,

    Bra sökning med ITA men priset stämmer inte överens när man går in på bolagens sidor och försöker boka.
     
  7. Tommy Palomäki

    Tommy Palomäki Medlem

    Land:
    Sverige Sverige
    Hej,
    det var trist. Har du provat www.destination.se? Jag fick följande uppgifter där:

    pris/person 8672:-


    Totalt inkl. skatt 26 016:- Utresa - Måndag 26 december, 2011FrånTillAvgångAnkomstFlightFlygbolag Göteborg Landvetter
    Sverige München
    Tyskland 18:1020:05LH2431Lufthansa
    München
    Tyskland Abu Dhabi
    Förenade Arabemiraten 22:2007:20
    27 dec EY4Etihad Airways
    Abu Dhabi
    Förenade Arabemiraten Bangkok Suvarnabhumi International Apt
    Thailand 09:15
    27 dec18:15
    27 decEY408Etihad Airways
    Flygtid: 18h 5minFlytta utresan


    Hemresa - Måndag 16 januari, 2012FrånTillAvgångAnkomstFlightFlygbolag Bangkok Suvarnabhumi International Apt
    Thailand Abu Dhabi
    Förenade Arabemiraten 02:3006:15EY407Etihad Airways
    Abu Dhabi
    Förenade Arabemiraten München
    Tyskland 09:1012:55EY3Etihad Airways
    München
    Tyskland Göteborg Landvetter
    Sverige 15:2517:15LH2430Lufthansa

    Flygtid: 20h 45min
     
  8. tourist

    tourist Medlem

Dela sidan

BusinessClass Logo

Hej och välkommen till BusinessClass!

Prenumerera på vårt gratis nyhetsbrev för att få uppdateringar och nyheter om vad som händer runtom i världen och på BusinessClass.

I'm already subscribed
×
BusinessClass Logo

Välkommen till utskickslistan!

Glöm inte att kontrollera din epost och bekräfta din prenumeration.

BusinessClass Logo

Gå med i BusinessClass-gemenskapen!

Gilla oss på Facebook för att få de senaste nyheterna från BusinessClass direkt i ditt flöde.

Bli medlem och delta i våra diskussioner, ställ frågor och dela med dig av din kunskap och dina erfarenheter.

Bli medlem nu!
×