flapps View RSS Feed

  • Sätt ditt betyg

Qatar Airways Business OSL - DOH - BKK
2012-02-06 17:42 (889 Visningar)

Hej
Vill gärna berätta om min erfanhet med Qatar från OSL-DOH-BKK i businessclass.

"Med reservation för stavfel, grammatiskt ofullständiga meningar som inte ens jag förstår och allmänt gnäll och svammel"

Denna resa består av två olika flygplan. Första rundan mellan OSL-DOH reser vi med en A330-200 Vers.2 Konfiguration är 2-2-2 och sätena är 24st Lie-flat. Andra rundan mellan DOH-BKK reser vi med Boeing 777-300ER (77W) Konfigurationen är också här 2-2-2 och 42st Full Flat.

När vi bokade biljetterna 4 månder tidigare så var jag noga med att pre boka fönsterplats dels för att Fru flapps gillar att sitta vid fönster och långflygningar är inte hennes största passion pga ev turbulens. 36 timmar innan avresa får jag ett mail/sms att jag kan checka in via nätet och skall då få bekräftat våra platser. Till min fasa ser jag att dom har bytat ut planet från OSL till ett A340-600 och där är business från rad 10-17 och vi har hamnat i en mittenrad och alla platser är upptagna så det finns ingen möjlighet att byta säten. Tänker ändå att det löser sig nog på Gardemoen

1.Incheckning: Vi kommer till Gardemoen ungefär 2 timmar innan avgång och incheckningen består av 3 economy, 1 bagagedrop och 1 business disk. Vi står som nummer två i kön och det går ganska snabbt fram till disken. Påpekar där att vi hade bokat fönster och såg att Qatar hade bytat plan och vi vill gärna ha fönsterplats. Då säjer damen att business är fullbokat så vi får platserna 4 E-F. Frågar då vilken typ kärra vi skall flyga med och då är det helt plötsligt 330:an igen,och det är totalt omöjligt att boka andra platser. Jaja, jag får acceptera läget och ta det. Vi får också en fast track biljett och en invitation till OSL Lounge och Premium Lounge i Doha.

2.Lounge: Personligen gillar jag inte denna loungen.Dåligt utval av alkoholhaltiga drycker och halv torrt snacks,segt internet. Det är en Söndag vi reser på så jag trodde inte det skulle vara så mycket folk, men där var hyfsat fullt och feg som jag är så vågar inte springa runt att fotografera åt höger och vänster.

3. Gate 36: Är vid gaten 40 minuter innan dels för jag vill gå ombord först av business pax så jag hinner ta lite foton av cabinen. Ser då att alla flight attendants inte har gått ombord ännu och då känns det som att vi inte kommer gå iväg i tid. Det kommer ingen info från disken eller på skärmen på nästan 30 min så folk börjar sakta men säkert röra sig framåt gaten. Här finns då ingen avgränsning med rep eller skylt för business/economy så det börjar bli lite kaos.10 min innan förväntad avgång så får personalen gå ombord och vi får då besked att vi bli ca 30 min sena av ombordstigningen. Då säjer damen också i högalaren att passagerare med barn skall gå på först, sen rad 28-40. Business class kan gå på när det passar dom !!! ? Ehh ok nu börjar det bli intressant. Ni kan ju tänka er vad som sker just nu i detta skedet. Dels då familjer med barn skall fram, folk som sitter på rad 28-40 skall fram, folk som inte sitter på rätt rad måste då flytta på sig, folk som tränger sig.... Ja en helt vanlig Söndag på Gardemoen.

Jag och Fru flapps står ganska bra till i kön så det känns som jag kommer att få ta bilder ändå. Efter ca 45 min så får vi äntligen gå ombord så vi hamnar bland dom första. Till min andra dagens stora fasa så ser jag att vi kommer gå ombord via den första dörren i planet vilket då innebär att ALLA kommer att passera igenom business class. Där var den fotografi sessionen bortblåst.....

4.Cabinen Vi blir nu hänvisade till våra platser och frågar vad vi vill ha att dricka. Här blir det champagne för hela slanten. Här börjar det bli kaos med stora mått då vår purser skall hälla upp champagne till oss och till andra i business samtidigt som det rasar det in folk från alla håll som skall fram med alla medel som kan finnas, med ryggsäckar, handbagage och diverse taxfree varor. Detta gillar INTE jag som business passagerare. Är jag den enda här på forumet? Vi toppar då hela denna tivoli upplevelsen när en överdoserad, rödvins marinerad kärr... förlåt dam klappar mig lätt på huvudet och säjer: Det är väl härligt att kunna lyxa till det ibland ... Och där gick min ridå ner...

När väl alla har fått sätta sig är det dags att koppla av från allt tjo hej och njuta en 5 t och 30 min resa till Doha..

Ber om ursäkt för väldigt dåliga bilder...
blog/flapps/bilagor/5332-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-323.jpg Champagnen som serverades är en Lanson Brut 1998. Ett lysande gott bubbel :)

Sätena är alltså sk lie-flat 61.0" 20.0" Tycker dom känns lagom stora och inte så hårda faktiskt. Då planen är att vi inte skall sova något ner till Doha så bryr jag mig inte att det bara är lie-flat. Har annars en dålig erfarenhet att kunna sova gott med denna typ av säte..
Både jag och fru flapps är ganska långa plus att fru flapps har begåvats med 2 trevliga E+ attribut från en icke namngiven klinik så brukar fru flapps också ha svårt att hitta ett bra sovläge med dessa säten.Skärmen är stor tror det är en 15" men färgerna hänger riktigt inte med tycker jag. Blir lite för mycke blått och rött. Annars ett bra utval av filmer,serier, audio och spel.

Lite bilder på maten som serverades:
blog/flapps/bilagor/5333-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-330.jpgblog/flapps/bilagor/5334-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-331.jpgblog/flapps/bilagor/5335-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-332.jpgblog/flapps/bilagor/5337-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-336.jpgblog/flapps/bilagor/5338-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-337.jpgblog/flapps/bilagor/5339-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-339.jpg

Vinerna vi drack var bla. Chardonnay Charton et Trebuchet 2008 och Riesling Zeltinger Sonnenuhr Spatlese 2007
Shiraz Hollick 2009. Konjaken som serverades flera ggr till mig var en Camus XO Supérieur..god-godare-godast

Maten, vinerna och servicen ombord denna rundan är outstanding i mina ögon. Räknade till 7st air hostess under servingen till 24 personer. Här får Qatar 5 katter av 5 möjliga. Jag vill dra bort en katt och omvandla den till en sardin pga allt strul innan vi fick sätta oss.. Så nu när vi närmar oss Doha så står det 4-1 till Qatar.

5. Premier Lounge DOH: Då vi blev kraftigt försenade från Oslo så hinner vi knappt med ett glas champagne från loungen.. Och inga bilder .. Här är den privata bussen vi i business class fick resa in till terminalen med iallafall.
blog/flapps/bilagor/5342-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-463.jpg

Då var det dags för 777:an. Detta är ett flygplan jag personligen tycker om. Här går allt rätt till. Vi går ombord sist och blir mött med vårt efternamn och champagne..Fantastisk god plats och många knappar blir det :)
blog/flapps/bilagor/5343-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-350.jpgblog/flapps/bilagor/5344-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-456.jpg

Här är det full flat så här skall det förhoppningsvis sovas nästan hela vägen ner till Bangkok. Sätena tycker jag är otroligt sköna att sitta i och fru flapps med sina attribut ser ut till att kunna sova gott också MEN så händer det som inte skall hända för fru flapps... Vi blir informerade från kaptenen att det kommer blåsa lite extra så serveringen kommer igång lite senare än normalt. En halvtimme in i flygningen börjar en turbulens alá tivoli. Jag brukar inte ha några problem med turbulens men här gungar det onormalt mycket.. Vissa av passagerarna bakom skynket uppskattar definitivt inte denna karusellen. Det skriks lite för mycket och det skrämmer upp fru flapps också. Detta tar i olika skepnader av turbulens nästan 2 t och 30 min innan det lugnar ner sig.. Det blir ett bra alkohol intag på det sen somnar vi gott för att vakna upp till frukost..

blog/flapps/bilagor/5346-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-358.jpgblog/flapps/bilagor/5347-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-359.jpg

Samtidigt får vi immigrationspapper och en premium lane lapp för gräddfilen på flygplatsen.. Vi landar på tid och från vi steg av planet, genom immigrationen får bagaget tills vi kom ut till vår väntande bil tog det 25 min.. Det tycker vi om :)

Så är Qatar ett 5* flybolag? Jag personligen vill ha fullt paket när jag reser business. Alltså allt från incheckningen tills vi står utanför destinations terminalen. Jag tycker dom levererar en fantastisk produkt i luften men på marken bommar dom lite för mycket tycker jag.
Jag ger Qatar 4 katter och dom får 1 sardin för dåligt markjobb och deras frequent flyer program Privilige som är totalt odugligt i mina ögon.

Tack för att ni orkade läsa och ställ gärna frågor om ni vill

/ flapps
Jacob, AHO, Paby och 11 andra gillar detta.
Bifogad tumnagel Bifogad tumnagel blog/flapps/bilagor/5336-qatar-airways-business-osl-gardermoen-oslo-norway-doh-doha-intl-doha-qatar-bkk-suvarnabhumi-intl-bangkok-thailand-333.jpg  

Kommentarer

    Hej Flapps, trevligt skrivet! Jag reste med Qatar från ARN förra året dock i ECO men gör samma reflektion som du ang. markservice. Qatar bör ställa större krav på sina handlingbolag som de kontrakterar på utebas. Jag upplevde exakt samma stök och strul på ARN. Jag mailade Qatar i Sverige vid hemkomst eftersom jag anser att feedback är viktigt men fick inget svar. Skickade mailet en gång till och cc:ade då nån storfräsare på Qatar HK. Tog knappt 50 minuter att få svar....;-)
    flapps gillar detta.
    Citera Marcus01 skrev:
    Hej Flapps, trevligt skrivet! Jag reste med Qatar från ARN förra året dock i ECO men gör samma reflektion som du ang. markservice. Qatar bör ställa större krav på sina handlingbolag som de kontrakterar på utebas. Jag upplevde exakt samma stök och strul på ARN. Jag mailade Qatar i Sverige vid hemkomst eftersom jag anser att feedback är viktigt men fick inget svar. Skickade mailet en gång till och cc:ade då nån storfräsare på Qatar HK. Tog knappt 50 minuter att få svar....;-)

    Tackar så mycket.. Det hände lite andra märkliga saker innan vi lyfte men jag hoppar dom så jag inte låter som en sur gammal gubbe... Har också god lust att skriva till Qatar och ge lite konstruktiv kritik..

    /flapps
    Tack för en intressant rapport, och inte minst ett gott garv åt ordvalet "rödvinsmarinerade kärringen"! Aldrig provat Qatar men det är på tiden efter allt man hört om dom, och priserna i C.
    Ett riktigt trevligt reportage du skrev om Qatar Airways. Håller med dig till fullo i din kritik. Kan inte förstå varför de inte använder dörrpar 2 vid boarding som de gör på SAS 330/340. Kan tänka mig allt spring i gångarna när även economy ska boarda från dörrpar 1. Det förstör lite känslan när man sitter där med sitt champagneglas och man får en massa blickar, bara för att man valt att lägga ner lite mer pengar på flygbiljetten. Tycker atboslut att du ska framföra din kritik till Qatar. På ARN är det Nordic Aero som sköter handlingen utav Qatars flighter. I huvudsak har Nordic Aero hand om lågprisbolag som t ex. Air Berlin och Norwegian, men de har visst också fått kontrakt på Qatar. Min uppfattning om det handlingbolaget är väl att de inte känns lika proffsiga som t ex. SGS. Minns en resa jag gjorde med Air Berlin i höstas och vid kön till incheckningen. Killen i incheckningen roppade fram oss på ett sätt som att det kändes mer att man stod i kö till mattanten, snarare än att man befann sig på en flygplats.
    flapps gillar detta.
    Citera Paby skrev:
    Tack för en intressant rapport, och inte minst ett gott garv åt ordvalet "rödvinsmarinerade kärringen"! Aldrig provat Qatar men det är på tiden efter allt man hört om dom, och priserna i C.
    Hej och tack..

    Efter 15 år i musik och restaurang branschen så har man lite uttryck på ett visst klientel Då detta är ett familje repotage så valde jag bort det värsta Tycker definitivt att du skall testa Qatar i C för dom har ofta goda erbjudanden.. Vi betalade 11.200 NOK p.p.. Och det tyckte jag var sjukt prisvärt

    /flapps
    Uppdaterat 2012-02-08 klockan 12:19 av flapps
    Citera Mattias Edstrom skrev:
    Ett riktigt trevligt reportage du skrev om Qatar Airways. Håller med dig till fullo i din kritik. Kan inte förstå varför de inte använder dörrpar 2 vid boarding som de gör på SAS 330/340. Kan tänka mig allt spring i gångarna när även economy ska boarda från dörrpar 1. Det förstör lite känslan när man sitter där med sitt champagneglas och man får en massa blickar, bara för att man valt att lägga ner lite mer pengar på flygbiljetten. Tycker atboslut att du ska framföra din kritik till Qatar. På ARN är det Nordic Aero som sköter handlingen utav Qatars flighter. I huvudsak har Nordic Aero hand om lågprisbolag som t ex. Air Berlin och Norwegian, men de har visst också fått kontrakt på Qatar. Min uppfattning om det handlingbolaget är väl att de inte känns lika proffsiga som t ex. SGS. Minns en resa jag gjorde med Air Berlin i höstas och vid kön till incheckningen. Killen i incheckningen roppade fram oss på ett sätt som att det kändes mer att man stod i kö till mattanten, snarare än att man befann sig på en flygplats.
    Hej och tack så mycket för feedbacken..

    Precis, men på hemvägen när vi landade i Oslo så gick vi ut i andra dörrparet så där kommer det väl att funka på den ut turen
    Skall skriva ett mail till dom så får jag se vad det blir av det.

    / flapps
    Tack för bilderna, det verkar som du var nöjd med mat å dryck?
    flapps gillar detta.
    Citera Gnopps skrev:
    Tack för bilderna, det verkar som du var nöjd med mat å dryck?
    Tack Gnopps
    Absolut var vi nöjda både med maten och vinerna. Tyckte det höll hög klass hela vägen faktiskt. Har rest både med Thai och SAS till Bangkok tidigare och både jag och frun var överens att Qatar var klart bäst i luften.

    / flapps
    Har en erfarenhet från Qatar som jag tycker suger rejält, fick min väska sönderslagen förra året någonstans mellan DPS och ARN.
    Vid ankomst ARN så var de nförsedd med ett rejält hål mitt på den, jag gick till bagage claim och fick fylla i papper. Väl hemma så tog det en vecka innan jag började jaga Qatar för att få ersättning för väskan.

    Det tog tre veckor innan de berättade hur jag skulle gå tillväga, sagt och gjort jag lämnade in väskan på en lokal väskbutik. De ringde mig efter fem dagar och berättade att Qatar skulle ge mig 540:- till en ny väska...

    Blev inte bara lite förbannad, väskan var tre år gammal och kostade iof ingen förmögenhet men dock ca 3000 + moms. De snåla Qataristerna kör med nedskrivning... Då bestämde jag mig för att aldrig mer flyga Qatar om jag inte råkar bli bjuden.

    Nu flög jag economy och kan inte säga så mycket bra om maten, det blir liksom lite tjatigt med den eviga religösa prägeln. Kyckling, kyckling, kyckling, kyckling och ja just det kycklingkorv till frukost...