• Förstasidan RSS Feed

    Läs hela artikeln
    Läge
    Terminal 3, ingången till loungen ligger precis vid utgången från tax-free området mot gaterna. Samma loungeområde där SAS lounge finns.
    Ta en hiss för att komma upp till loungen.

    ...
    BusinessClass.se drivs av ett team bestående av sex redaktörer som alla reser väldigt mycket. Tester och reportage skrivs utifrån egenupplevda flygningar och resor. Vi har tillsammans flugit 3000 gånger de senaste fem åren så vi vet vad vi talar om och vi kan göra relevanta jämförelser.

    Vi garanterar att:
    • Alla reportage och tester publicerade på BusinessClass.se gjorts oberoende utan påverkan eller kontakt med flygbolag eller annan tredje part.
    • Alla redaktionella bilder är tagna av oss själva och alla texter skrivna av redaktionsteamet. Om så inte är fallet markeras det tydligt i artikeln.
    • Resor och hotellnätter betalas av redaktionen till fullo. Vi tar inte emot gratis resor, hotellnätter eller annat som betalning för artiklar eller tester.
    • Om ett flygbolag, resebyrå eller annan tredje part på något sätt bidragit eller bjudit in oss till ett event, flygning eller liknande så redogörs det för tydligt i artikeln.
    • Vi har inga samarbeten med flygbolag, resebyråer eller liknande utanför traditionell annonsering. Vi har inga länkar som ger provision eller betalda artiklar.
    • Annonsering och eller andra former av samarbeten påverkar inte redaktionellt material eller åsikter i våra artiklar och tester.

    Om någon kontaktar dig och utger sig för att samarbeta med BusinessClass.se redaktionen genom rabatterade priser, erbjudanden eller liknande - kontakta oss så får vi reda ut frågan.
    Läs hela artikeln
    Cathay Pacific rankas ständigt som ett femstjärnigt bolag och har konkurrerat om tätpositionen bland världens bästa bolag tillsammans med Singapore Airlines under många år. Idag testar vi deras Business Class kabin ombord en Airbus 330-300.

    Flight: CX111
    Bolag: Cathay Pacific
    Sträcka: HKG-SYD
    ...
    Läs hela artikeln
    Malaysia Airlines rutt från Kuala Lumpur till New York via Stockholm gav oss svenskar en möjlighet att testa Asiatisk service till låga priser på sträckan till Newark. En finess inte många insåg var möjligheten att uppgradera från ekonomiklass till Business Class för endast 3000kr på Arlanda. BusinessClass.se testade rutten innan den lades ner hösten 2009 och har sällan flygit så bra till ett så lågt pris.
    ...
    Läs hela artikeln
    Reser man i premium- kabiner är förmåner som lounge-access ofta inkluderade i biljetten. Sitter man längre bak i planet bakom gardiner eller kök blir värdet av elite status alltså mer uppenbart. Undertecknad behövde infinna sig i London för ett möte som hastigast. ...
    Läs hela artikeln
    I början på 2010 introducerade Finnair sin nya business class produkt på långflygningar med en stol som blir helt platt i nedfälld position. Det är en innovativ design som gör att 90% av stolarna har direkt tillgång till mittgången medan en av tre stolar inte har någon passagerare bredvid.
    BusinessClass.se fick testa den nya produkten på en flygning mellan Helsingfors och Bangkok. ...
    Läs hela artikeln
    Läge
    Terminal 2, non-Schengen området på våning H ...
    Läs hela artikeln
    Jag är tyvärr lite för ung för att kunna svara på den frågan. När jag var gammal nog att resa själv hade de flesta flygbolag i Östeuropa redan börjat byta ut sina Tupolevs mot moderna västerländska flygplan. Kanske är det inget att vara ledsen över, men har man åkt hundratals gånger med Boeing och Airbus flygplan är det ändå lite spännande att fundera på hur det var att flyga med dessa ryska original. Men det går att återuppleva. På Budapests flygplats finns en flygpark där man kan gå in i de flesta flygplan som funnits i Malevs flotta och BusinessClass.se har varit där. ...

    Sida 2 av 30 FörstaFörsta 123412 ... SistaSista