• BusinessClass testar

    Estonian Air i Business class

    Publicerad 2011-10-09 11:11
    Estonian (OV) är ett litet flygbolag som har åtta flygplan. De trafikerar rutterna från Tallinn till Stockholm och Köpenhamn, en begränsad inrikestrafik i Estland, dagliga rutter till några europeiska destinationer samt en del semesterflyg.


    "Estonian tapas". En av smårätterna i Estonians nya premiumkoncept.

    Ombord finns alltid två kabiner; Economy och Premium. I "Premium" får du sitta om du har en affärsklassbiljett eller en flexibel ekonomiklassbiljett. Estonian följer helt SAS biljettupplägg, så om man skulle rest i Economy Extra eller Business med SAS hamnar man i "Premium".
    På Estonians fyra Boeing 737 (två stycken B735 och två stycken B733) är sätena konfigurerade 3+3. Om man reser på en affärsklassbiljett blockeras mittsätet i Premium-kabinen. Sitter du i premium-kabinen på en flexibel ekonomiklassbiljett blockeras inte mittsätet. Premium-kabinen är alltså uppdelad även om det inte syns.
    Estonian serverar ingen dryck innan avgång i premium-kabinen, men dock en separat drinkrunda innan maten.


    Även på Estonians rutter som trafikeras med Saab 340 (de har fortfarande två stycken i trafik) markeras de främre raderna som "Premium Klass". Dock får man ingen service ombord på dessa plan.


    I Premium-kabinen på bolagens Boeing 737 markeras inte mittsätet eftersom passagerare med en flexibel ekonomibiljett kan bli placerade där. De passagerare som reser på en affärsklassbiljett får dock mittsätet avstängt.



    Från och med September 2011 har Estonian ett nytt matkoncept i Business Class i samarbete med Gloria i Tallinn. Så här ser menykortet för September ut:

    Text och bild: Roger J
    Kristofer, AHO, Sakoz och 3 andra gillar detta.
    skrivet av
    Kommentarer 4 Kommentarer
    1. Tommy Palomäkis avatar
      Tommy Palomäki -
      Om du bokar i Eco Y, S eller B for du plats i bakre delen av premium kabin och samma service som i Business (C, D, J) som Roger J skriver. Tänkte tydlig göra vilka bokningsklasser det gäller. Prisvärt alternativ och du tjänar EuroBonus poäng med.
    1. Roger Js avatar
      Roger J -
      Citera Tommy Palomäki skrev: Visa inlägg
      Om du bokar i Eco Y, S eller B for du plats i bakre delen av premium kabin och samma service som i Business (C, D, J) som Roger J skriver. Tänkte tydlig göra vilka bokningsklasser det gäller. Prisvärt alternativ och du tjänar EuroBonus poäng med.
      Precis, skillnaden ombord mellan att resa med businessbiljett eller "Economy Extra"-biljett är vart i premium-kabinen man blir placerad samt att mittsätet/sätet bredvid inte är avstängt om man inte har en Business-biljett.
      Eurobonus-intjäning följer som vanligt bokningsklassen (C,D,J,Z ger 200% poäng). Estonian ger även EBS och EBG-bonus!
    1. Tommy Palomäkis avatar
      Tommy Palomäki -
      Vi får se vad får jag mat imorgon när jag ska flyga med med OV 19:00 avgång TLL-ARN. Har en B biljett.
    1. Tommy Palomäkis avatar
      Tommy Palomäki -
      Det var en trevlig flyg idag från TLL till ARN men tyvärr fick ingen Menu-kort så var lite osäker vad man fick som måltid. Gott var det iaf. En omelett liknande måltid och super god jordgubsmousse som efterrätt.